Disse psykologer/psykologcentre tager imod lægeligt henviste personer:

Anne Ekkert, Dragør, tlf. nr.:3131 8815, mail: anneekkert@gmail.com

Charlotte Sandros, København NV, tlf.nr.:  4045 2471; mail: charlotte.sandros@gmail.com

Marianne Malm, Bagsværd, tlf.nr.:  4444 1277

Psykologcentret Trekanten, tlf.nr.: 3391 4041

Psykologcentret City, tlf.nr.: 3333 0538

Michael Bruun, Banegårdspladsen, København. tfl.nr..:20968003; mb@psykologgruppen.dk

Michael Linde, København S, tlf.nr.: 2163 4184

Ruben Elgaard, Allerød, tlf.: 40 68 84 13, mail: relgaard@gmail.com

Hos ovennævnte psykologer/psykologcentre vil du kunne bruge en lægelig henvisning.

Du kan også finde psykologer på hjemmesiden: psykologeridanmark.dk, hos hvem du ville kunne bruge en lægelig henvisning.

Hvis du har en lægelig henvisning, og hvis det ikke lykkes dig at få en tid indenfor en overskuelig tidsramme hos psykologer, der tager imod lægeligt henviste, eller hvis du selv ønsker at betale for et forløb kan du forsøge dig hos følgende psykologer:  

Henning Nielsen, tlf.nr: 29 62 40 39. Mail: hejniel@gmail.com, (Lygten 2 C, 3. , 2400 NV)

Ulla Kunøe, tlf.nr. 2721 0550; mail: ullakunoe@hotmail.com(Frederiksberg)

Marianne Schou Jacobsen, tlf.nr. 6133 8788 mail: mariannescj@hotmail.com(København NV)

Ane Waldejer Pedersen 2246 2283, mail: anewaldejer@gmail.com(København NV).

Susanne Kaagaard, tlf. 5131 1440, mail:info@susannekaagaard.dk, Rødovre centrum 251.

Christine Schack Eyber, tlf.: 28 55 87 57 mail: schackeyber@me.com, Vanløse

Ane Åkerlund, anemeret@hotmail.com, Østerbro

Trine Garff, tlf.: 2244 0132; mail: info@trinegarff.dk, Østerbro

Siri Wessel Wetlsen: tlf: 30911771. Mail: netpsykolog@gmail.com, Hellerup

Derudover er der læge Michaela Johansen, som har en privat psykoterapeutisk praksis: mbjohansen@gmail.com “. Hun arbejder bl.a. overspisningsproblemer samt med pårørende til spiseforstyrrede. Derudover arbejder hun med eksistentielle temaer.